Ολοκλήρωσε το «θαύμα» η Μαρκό!

Σπουδαία νίκη για την Μαρκό, καθώς μετά το 2-0 με τον Αστέρα Βάρης, οριστικοποίησε την παραμονή της στην Α’ ΕΠΣΑΝΑ και ολοκλήρωσε κάτι που έμοιαζε… ακατόρθωτο! Για το πλαίσιο της 29ης αγωνιστίκης, η ομάδα του Γιώργου Φαράκου νίκησε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο την ομάδα του Πέτρου Μπόντζου και παρέμεινε και μαθηματικά στην Α’ κατηγορία.

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα από την αρχή… η ομάδα του Γιώργου Φαράκου «καιγόταν» για τη νίκη και από το πρώτο λεπτό έπαιξε παιχνίδι πρωτοβουλίας, με την κλασσική ευκαιρία, όμως, να μην έχει έρθει, καθώς η ομάδα του Πέτρου Μπόντζου είχε στηθεί εξαιρετικά και δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους επιθετικούς της Μαρκό. Όλο αυτό διήρκησε μέχρι το 35′, καθώς η πίεση της Μαρκό καρποφόρισε και το 1-0 έγινε πραγματικότητα, ύστερα από τον ωραίο συνδυασμό των Δημογιάννη, Βασίλου και Γκεμίση, με τον τελευταίο να σουτάρει και να μην αφήνει πολλά περιθώρια στον Μαρινάκη. Το ημίχρονο έκλεισε με το ρευστό προβάδισμα (1-0) των γηπεδούχων και όλα παρέμεναν ανοικτά για το δεύτερο ημίχρονο…

Στην ανάπαυλα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μετά το 60′ είχαν δύο καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μπάτσι, αλλά ο νεαρός Κακαγιάς δεν του επέτρεψε να χρηστεί σκόρερ, κρατώντας το υπερπολύτιμο 1-0. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, ίσχυσε και στο Μαρκόπουλο… καθώς, όταν δεν μπορείς να σκοράρεις, συνήθως τιμωρείσαι και δέχεσαι γκολ! Έτσι και έγινε, με τον Λάπα στο 84′ να κάνει το 2-0 και να τελειώνει την υπόθεση νίκη για την ομάδα του! Αποτέλεσμα που αποτέλεσε την εκκίνηση ξέφρενων πανηγυρισμών για τους Μαρκοπουλιώτες.

Νίκη «χρυσάφι» για την Μαρκό, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα του Αχιλλέα Κ. Αχαρνών (4-2 από τον Άρη Βούλας), ξέφυγε 5 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και σώθηκε, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της Α’ κατηγορίας.

***Δεν υστέρησε κανείς από την Μαρκό, ξεχώρισαν οι Κακαγιάς, Γκεμίσης, Λάπας και Δημογιάννης.
***Αρκετά καλοί για τον Αστέρα οι Μπάτσι και Κατσούγκρης.

Διαιτητές: Αντιπαριώτης, Λάμπρου, Μήταρης.

ΜΑΡΚΟ: Κακαγιάς, Σκόρδας, Σιδέρης, Πλίτσης, Κοντογιάννης, Ρέντζης, Δημογιάννης (73′ λ.τρ. Γκριμέκης), Δημητρακόπουλος (88′ Τζανής), Βασίλος (75′ Κουτρομάνος) Γκεμίσης, Λάπας.

ΚΥΑΝΟΥΣ ΑΣΤΗΡ ΒΑΡΗΣ: Μαρινάκης, Βεϊόγλου (65′ Μερκούρη), Μαυροθαλασσίτης, Ιωσήπου, Ντόνης, Καραγιάννης, Ιωακειμίδης, Κουσιάκης (46′ Τζέρτζι), Μπάτσι, Κατσούγκρης, Κόντι (46′ Κοτζάι).